SEO سئو سئو سایت سئو و بهینه‌سازی سایت طراحی سایت نکته ها

سئو چیست؟

نوشته شده توسط Charkhosht

سئو چیست؟

بیش از ۱۴ سال قبل یعنی در سال ۲۰۰۴، علمی به نام SEO که مخفف سه کلمۀ Search Engine Optimization به معنی «بهینه‌سازی موتورهای جستجو» یا به عبارت بهتر «بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو» است در جهان شکل گرفت و مدیران وب‌سایت‌ها متوجه شدند که می‌توانند با رعایت یک سری اصول و قوانین مشخص، وب‌سایت خود را در کلمات کلیدی مختلف به رتبه‌های اول نتایج جستجوی گوگل برسانند.

پس‌ازآن بود که دنیای بازاریابی دیجیتال دچار تحول عظیمی شده و کسب‌وکارهایی که از این روش برای بازاریابی استفاده می‌کردند موفق به افزایش سریع فروش و کسب سودهای بسیار زیادی شدند.

در کشور ما نیز از حدود ۱۰ سال قبل، رفته‌رفته برخی وبمسترهای باهوش پی به این موضوع برده و شروع به کسب درآمد از این روش کردند. امروزه شغلی با عنوان «مهندس سئو» یا «متخصص سئو» و یا به‌طور عامیانه‌تر «سئوکار» به وجود آمده است که این افراد به شما کمک می‌کنند تا بتوانید وب‌سایتتان را در کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکارتان به رتبه‌های اول نتایج جستجوی گوگل برسانید.

طبق اعلام رسمی گوگل، بیش از ۲۰۰ پارامتر مختلف هنگام رتبه‌بندی نتایج جستجو مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و درنهایت مشخص می‌شود که کدام وب‌سایت‌ها در چه کلمات کلیدی در چه رتبه‌ای از نتایج گوگل نمایش داده شوند.

مطلب مرتبط >>  چند نکته برای تعمیر و نگهداری وب‌سایت وردپرسی

سال‌های قبل شاهد آن بودیم که بسیاری از نتایج جستجو ارتباطی به عبارت جستجو شده نداشتند؛ زیرا با گذر زمان و آزمون‌وخطا، روش‌های تقلب برای رسیدن به رتبه‌های اول گوگل توسط کاربران کشف شد و وب‌سایت‌های اسپم و تبلیغاتی توانسته بودند با استفاده از این روش‌ها در بسیاری از کلمات کلیدی غیر مرتبط در رتبه‌های اول گوگل نمایش داده شوند.

گوگل برای مقابله با این مشکل، به‌صورت مداوم الگوریتم‌های خود را به‌روزرسانی کرده و از هوش مصنوعی قدرتمندی برای شناسایی و نمایش بهترین و مرتبط‌ترین نتایج به کاربران استفاده می‌کند.

اما ممکن است این سؤال در ذهنتان ایجاد شود که سئو چگونه می‌تواند به بازاریابی و افزایش فروش وب‌سایت شما کمک کند؟

روزانه میلیون‌ها نفر از کاربران اینترنت مشغول جستجوی محصولات/خدمات موردنیاز خود در گوگل هستند. می‌دانید اگر وب‌سایت شما در کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکارتان در رتبۀ اول نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ پاسخ کاملاً مشخص است: افزایش فروش باورنکردنی بدون حتی یک ریال هزینه برای تبلیغات!

مطلب مرتبط >>  چرا وب سایت من به سئو نیاز دارد؟!

 

یک مثال از معجزۀ سئو!

تصور کنید شما در یکی از بهترین مناطق بازار بزرگ تهران، یک فروشگاه بزرگ کفش دارید و زمینۀ فروش کفش فعالیت می‌کنید. با در نظر گرفتن این شرایط، لطفاً به سؤالات زیر توجه کنید:

  • روزانه چند نفر از مقابل فروشگاه شما عبور می‌کنند؟
  • چند نفر از آن‌ها وارد فروشگاه شما خواهند شد؟
  • چند نفر در ایران هستند که به محصولات شما نیاز دارند اما شانس اینکه با فروشگاه شما آشنا شوند را ندارند؟
  • ساعت کار فروشگاه شما چند ساعت در روز است؟
  • ساعت‌های غیر کاری و روزهای تعطیل مشتریانتان چگونه می‌توانند از شما خرید کنند؟

باکمی تفکر به سؤالات بالا متوجه خواهید شد که بازار شما محدود به مشتریانی است که از مقابل فروشگاه شما عبور کرده یا به‌نوعی از قبل شما و کسب‌وکارتان را می‌شناسند.

اما اگر وب‌سایتی داشته باشید که تمامی محصولاتتان را در آن معرفی کرده‌اید، این شانس را دارید که مشتریان از سراسر جهان با شما آشنا شده و از محصولاتتان استفاده کنند؛ اما صرفاً داشتن یک وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی کافی است؟ قطعاً خیر.

مطلب مرتبط >>  پوسته وردپرس چیست؟

شما اگر صاحب بهترین، زیباترین و مدرن‌ترین فروشگاه اینترنتی ایران نیز باشید، بدون ورود بازدیدکنندۀ هدفمند به وب‌سایتتان تقریباً هیچ فروشی نخواهید داشت! بهترین راه جذب بازدیدکنندگان هدفمند به وب‌سایتتان، کار بر روی سئو و بهینه‌سازی سایت است.

با قرارگیری وب‌سایتتان در رتبه‌های اول نتایج جستجوی گوگل، روزانه هزاران نفر که به دنبال خرید کفش بوده و درواقع مشتریان بالقوۀ شما هستند، وارد وب‌سایتتان شده و این احتمال وجود دارد که از محصولات شما خرید کنند؛

اجازه دهید این‌طور نگاه کنیم که داشتن یک وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی خوب و حضور در رتبه‌های اول نتایج گوگل، مانند آن است که در هر استان، شهر، خیابان و کوچه، یک شعبه از فروشگاه شما وجود دارد و تمامی افرادی که به دنبال خرید کفش هستند می‌توانند هرلحظه که اراده کنند وارد فروشگاه شما شده و خریدشان را انجام دهند.

افراد و شرکت‌های مختلفی در ایران به ارائۀ خدمات سئو می‌پردازند اما توصیۀ من این است که خودتان کار بر روی سئو را آغاز کنید. یادگیری سئو نیاز به کمی صبر و حوصله دارد اما نتایج آن می‌تواند کسب‌وکارتان را برای همیشه متحول کند.

About the author

Charkhosht

Leave a Comment